Kategorie:

Dlaczego warto pić kawę?

Avatar
Opublikowane przez admin

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Miliony osób delektuję się nią każdego dnia i nie wyobrażają sobie innego poranka niż właśnie przy filiżance ulubionej kawy.  Sherlock Holmes zwykł mawiać, że nic tak nie wpływa pozytywnie na stymulowanie komórek mózgowych, jak właśnie filiżanka kawy. Dlatego też w naszym tekście zastanowimy się, dlaczego warto pić kawę. Zachęcamy do lektury.

Kawa zdrowa czy niezdrowa?

Jeszcze kilka dekad temu nie dostrzegano właściwości prozdrowotnych kawy, a wręcz przeciwnie. Uważano, że kawę należy ograniczać, gdy szkodzi ona naszemu organizmowi. Badania jednak i wiarygodne testy potwierdziły, że kawa pita w rozsądnych ilościach, czyli maksymalnie do czterech filiżanek dziennie, co daje nam około 500 mg kofeiny, nie ma żadnego negatywnego wpływu na nasz organizm. Oczywiście musimy wspomnieć również o tym, że tolerowana dzienna dawka kofeiny bywa różna i zależna od poszczególnych osób. Czynniki, które mają wpływ na tolerancję kofeiny, są naprawdę różne i wymienić tutaj należy między innymi wiek, płeć, wagę, wykonywano pracę, kondycję fizyczną, a także różnego rodzaju używki jak palenie papierosów i picie alkoholu, czy nawet poziom cholesterolu.

Dawka kofeiny, której nie należy przekraczać

Oczywiście sięgając po ulubioną kawę, możemy doświadczyć skutków jej przedawkowania. Wtedy też, jeżeli przyjmiemy zbyt dużą dawkę kofeiny do naszego organizmu, poczujemy się zaniepokojeni i rozdrażnieni. Regularne spożywanie kawy w zbyt dużych ilościach może również negatywnie wpłynąć na stan naszego uzębienia. Zbyt wiele filiżanek kawy wybitych każdego dnia może wywołać u nas w technice i żółknięcie zębów. Do tego należy wspomnieć także o kłopotach ze snem i nawracająca bezsennością, gdyż jak wiadomo, zawarta w kawie kofeina ma właściwości pobudzające. W niektórych przypadkach odnotowano, że przesadni wielbiciele kawy mogą również doświadczyć problemów z płodnością.

Mówi się również o tym, że kawa wypłukuje magnez i wapń, ale konsekwencje spożywania kilku filiżanek kawy Wcale nie doprowadzą nas do osteoporozy. Charakterystycznym organem, który reaguje na kawę szczególnie, jest serce, dlatego nadmierne ilości kawy mogą prowadzić do zaburzenia jego rytmu.

Oczywiście wyżej wymienione przykłady dotyczą tylko i wyłącznie spożywania kawy w nadmiernej ilości, czyli regularnie sięgania po więcej niż cztery filiżanki dziennie. Przyjrzyjmy się jednak właściwościom prozdrowotnym tego napoju, których tak naprawdę nie brakuje.

Pozytywny wpływ kawy na nasz organizm

Rozpoczynanie dnia od filiżanki ulubionej kawy to naprawdę dobry pomysł i nie powinniśmy się obawiać negatywnych skutków tego napoju, o ile spożywamy go w rozsądnych ilościach. Kawa w żaden sposób jednak nie powinna regularnie zastępować nam śniadania, ale niewątpliwie może uprzyjemni codzienne funkcjonowanie i jednocześnie ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Jakie są zatem zdrowotne właściwości tego pysznego napoju?

Nie będzie przesadą, jeżeli wspomnimy, że kawa działa terapeutycznie, gdyż jej zapach jest mocno odprężający, dlatego też Napój ten obniża stres. Ponadto przyjmuje się, że kawa uznawana jest za swoisty afrodyzjak, gdyż dba o pobudzenie mózgu, a jednocześnie wpływa na nasz popęd seksualny. Regularne picie kawy i sięganie po nią w ilości dwóch lub trzech filiżanek dziennie pozytywnie wpływa na erekcję u mężczyzn. Ponadto wspomnieć należy, że podczas dokonanych badań uznano, że kawa ma również pozytywny wpływ na zmniejszenie zachorowań na cukrzycę i wynosi to 7%. Przyjmuje się również, że kawa ma pozytywny wpływ na zmniejszenie ryzyka depresji, gdyż wpływa ona na poziom serotoniny i dopaminy, czyli substancje, W które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. 

W poprzedniej części tekstu wspomnieliśmy także o tym, że na kawę w sposób szczególny reaguje nasze serce. Pamiętajmy jednak o tym, że kawa ma również właściwości prozdrowotne w tym aspekcie, gdyż poprawia krążenie krwi i pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne. Możemy liczyć zatem na to, że pijąc kawę, zadbamy również o prawidłowe dotlenienie komórek i poprawimy ich wydolność.  Dowiedziono również, że kawa może na z również ochronić przed chorobą Parkinsona i nawet o 60% obniżyć ryzyko zachorowania na nią. Istotne jest także to, że kawa nawet o 20% przyspiesza spalanie tłuszczu, dzięki kofeinie, którą w sobie zawiera. Oprócz tego zawiera ona także antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki odpowiadające za procesy starzenia. 

Mówi się również o tym, że kawa w pewien sposób chroni nas przed niektórymi nowotworami, a wymienić należy tutaj jaka piersi, raka jelita grubego, raka prostaty czy nawet raka wątroby. Na koniec jeszcze wspomnimy, że kawa co prawda nie zastąpi nam kremu z filtrem, ale zawiera w sobie substancje chroniące naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego i również pozytywnie wpływa na wygląd naszej cery, poprawiając jej koloryt i niwelując niedoskonałości.

Podsumowanie

Jak widać kawa i jej codzienne picie niesie ze sobą wiele zalet dla naszego organizmu. Kluczowe jest jednak to, by zachować zdrowy rozsądek i sięgać po ulubioną filiżankę z umiarem, kiedy chcemy napełnić ją tym wybornym napojem. Najwygodniejszą formą przygotowania kawy jest użycie ekspresu do kawy. W przypadku jego awarii warto zadbać o środowisko i naprawić ekspres zamiast od razu kupować nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *