Kategorie:

Czy istnieją uniwersalne spodenki kolarskie?

Zanim zdecydujecie się na zakup konkretnego rozwiązania, musicie pamiętać, że spodenki kolarskie mogą się różnić w zależności od producenta. Dlatego też warto odpowiednio się przygotować i zwrócić uwagę na nasz krótki przewodnik, który przygotowaliśmy. Niewątpliwie kilka minut czytania pozwoli rozwiać niektóre wątpliwości i okaże się przydatny bez względu na to, czy dopiero rozpoczynacie przygodę z kolarstwem, czy już spędzacie od dawna długie godziny w siodełku.

Istotne elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu 

Niezaprzeczalnie spodenki kolarskie stanowią jeden z podstawowych elementów stroju każdego kolarza. Warto wiedzieć, że istnieją trzy kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. Wymienić tutaj należy zatem wkładkę, szelki oraz lycrę, czyli materiał, z którego zostały wykonane. Musimy pamiętać o tym, że w zależności od jakości oraz wykończenia każdego z tych elementów składowych, z powodzeniem możemy mówić o spodenkach na rower wysokiej jakości, średniej klasy oraz niskiej. Będzie to widoczne w przypadku różnic cenowych, gdy weźmiemy pod uwagę charakterystykę i grupy docelowe, które wynikają z przeznaczenia tego typu rozwiązań. Oczywiście wcale nie oznacza to, że najlepsze spodenki kolarskie będą tylko i wyłącznie przeznaczone dla profesjonalistów czy prawdziwych zapaleńców. Niewątpliwie cena będzie odgrywała ważną rolę, ale pamiętajmy, że jeżeli od razu zainwestujemy w możliwie jak najlepsze spodenki kolarskie, zapewnimy sobie większy komfort jazdy, wygodę oraz zadbamy także o nasze własne zdrowie.

Wkładka, czyli istotny element spodenek na rower

Wspomnieliśmy już o tym, że spodenki kolarskie powinny być dobrej jakości, dlatego też niewątpliwie nie warto sięgać po rozwiązania najniższej klasy. Niezwykle ważnym elementem jest wkładka, która dba o zapewnienie nam komfortu użytkowania wybranych przez nas spodenek oraz znacznie wpływa na jazdę. Jest ona szczególnie ważna, gdyż absorbuje część nacisku, który wybierany jest przez ciężar ciała na siodełku, dba o amortyzowanie drgań na drodze oraz w znaczny sposób zmniejsza ryzyko oddać, które mogłyby powstać w trakcie pedałowania. Musimy jednak przede wszystkim pamiętać o tym, że grubość wkładki wcale nie jest tutaj podstawowym wyznacznikiem, na które należy zwrócić uwagę podczas chwili, gdy będziemy kupować spodenki kolarskie. 

Z szelkami czy bez?

Oczywiście istnieją spodenki kolarskie bez szelek, ale nie są one szczególnie polecane do jazdy na rowerze. Spodenki kolarskie z szelkami stanowią znacznie lepszy wybór, ponieważ dbają o zapewnienie doskonałego dopasowania i utrzymania od podanych na miejscu, zapobiegają ich zsuwaniu się, to także znacznie poprawia komfort jazdy. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że dobre szelki powinny być odpowiednio elastyczne, ale tym samym pomocny i oddychające. Podobnie jak wkładka, szelki także stanowią kluczową bez spodenek. Najlepszym rozwiązaniem będą wszelki lekkie, miękkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Tego typu cechy z pewnością znajdziemy wśród spodenek rowerowych wyższej klasy. Oczywiście, skoro mowa o spodenkach kolarskich uniwersalny, musimy wiedzieć o tym, że niektóre spodenki kolarskie dla kobiet są specjalnie projektowane w taki sposób, by dopasowywały się do kobiecej klatki piersiowej. Dlatego też znjadziemy spodenki kolarskie, które są specjalnie zakrzywione i posiadają wyprofilowane szelki, by nie uciskały, w ofertach niektórych sklepów znajdziemy wszelki lekko rozsunięte na boki, lub skrzyżowany pojedynczym paskiem przez środek pomiędzy piersiami. Oczywiście możemy zdecydować się także na rozwiązanie uniwersalne, ale wybór oczywiście pozostaje tutaj kwestią indywidualną, gdyż ze względu na różnice anatomiczne, kobiety mogą odczuwać dyskomfort podczas noszenia i użytkowania spodenek na nogach męskich.

Materiał wykonania, czyli lycra

To syntetyczne włókno zostało wynalezione w roku 1958 i niewątpliwie możemy być wdzięczni za wprowadzenie go na rynek, też nasi przodkowie na rowerach jeździli w zwykłych ubrania. Spodenki rowerowe było wykonane z wełny, ale bardziej uniwersalnej i elastycznej. Dopiero w latach 40. XX wieku popularne stały się tkaniny syntetyczne, ale lycra w kolarstwie pojawiła się dopiero w latach 70. Doceniono jej lekkość, elastyczność, sprężystość i właściwości oddychające. Oznacza to więc, że wybierając spodenki kolarskie, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego one zostały wykonane. Niewątpliwie popularne będą spodenki kolarskie dopasowane, które zwiększają komfort jazdy. Oczywiście spodenki kolarskie składają się kilku części zwanych panelami.

Podsumowanie

Naturalnie możemy zdecydować się na uniwersalne spodenki kolarskie, ale wybór pozostaje kwestią indywidualną. Wielu producentów odzieży kolarskiej oferuje nam spodenki kolarskie męskie oraz spodenki kolarskie damskie. W przypadku kobiet ze względu na różnice anatomiczne niewątpliwie warto zastanowić się i wybrać takie rozwiązanie, które będzie całkowicie dostosowane do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *