Kategorie:

Nowoczesne systemy podlewania

Avatar
Opublikowane przez admin

W naszym regionie klimatycznym pogoda jest bardzo humorzasta i nigdy nie można być pewnym ani słońca, ani deszczu. To spory problem dla właścicieli działek i ogrodów, ale również dla osób zarządzających zielenią miejską, prowadzących gospodarstwa warzywne czy owocowe, a także szkółki roślin. W sytuacji, gdy trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa susza, warto zainstalować nowoczesne, wygodne w obsłudze systemy nawadniania.

Nowoczesne systemy podlewania to dobre rozwiązanie zarówno w przypadku ogrodów, jak i działek czy gospodarstw sadowniczych. Trudno bowiem polegać wyłącznie na warunkach pogodowych. Doświadczenie chociażby kilku ostatnich lat pokazuje, że susza może w niektórych regionach kraju trwać nawet kilka tygodni, co ma fatalny wpływ na plonowanie roślin, uprawy warzyw i owoców, a także na stan roślin ozdobnych. Jeśli więc jesteśmy właścicielami ogrodu czy działki, warto od razu zastanowić się nad dobrym systemem nawadniania. Bez tego trudno się spodziewać, by rośliny same sobie poradziły w okresach suszy.

Podlewanie ręczne – drogie i męczące

Jeszcze do niedawna większość ogrodników i działkowców, a także właścicieli posesji z dużymi terenami zielonymi, skazana była na podlewanie ręczne. Nie jest to dobra opcja z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, gdy podlewamy ręcznie z konewki lub węża ogrodowego, sporo wody się marnuje, gdyż najczęściej wylewamy dużo więcej niż faktycznie gleba potrzebuje. Co więcej, przy ręcznym podlewaniu dosyć łatwo o nierównomierne nawodnienie, co kiepsko wygląda chociażby w przypadku trawnika. Nierównomierne jego podlanie sprawi, że w jednym miejscu trawa może mieć inny, bardziej intensywny odcień, a w innym będzie przesuszona i wypalona przez słońce. Ręczne podlewanie jest również wyjątkowo pracochłonne, szczególnie gdy mamy do nawodnienia spory kawałek ogrodu lub działki. No i przy tym, aby podlać, musimy na tę działkę przyjechać. Nie jest to wygodne rozwiązanie, jeśli jedziemy na działkę tylko w celu podlania roślin. Z pomocą sadownikom, działkowcom i właścicielom ogrodów przychodzą nowoczesne systemy podlewania, które wykorzystują zaawansowaną automatykę i elektryczne sterowanie do podlewania roślin.

Nowoczesne systemy nawadniania

W nowoczesnych systemach nawadniania do wyboru mamy zarówno rozwiązania, które sprawdzą się w niewielkich ogrodach, jak i takie, które będą idealne do dużych powierzchni trawników czy do podlewania warzyw i owoców w sporych gospodarstwach warzywnych czy sadach. Najprostszym rozwiązaniem są zraszacze, czyli różnego rodzaju końcówki do węży ogrodowych, które rozpraszają strumień wody i pozwalają na równomierne podlanie ogrodu przy jednoczesnej oszczędności wody. Dzięki zraszaczom można zmniejszyć zużycie wody do podlewania ogrodu nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli dodatkowo sięgniemy po zebraną wcześniej deszczówkę, podlewanie może okazać się nawet całkowicie darmowe.

Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku trawników, mogą być zraszacze rotacyjne lub wynurzalne, które po wykonanej pracy chowają się w gruncie. Są to już urządzenia w dużym stopniu zautomatyzowane, które można zaprogramować na odpowiedni czas podlewania, a także na różne rodzaje strumienia wody. Dzięki temu trawnik czy inne powierzchnie zielone podlewają się same i bez naszego udziału. W nowoczesnych systemach podlewania znajdziemy też takie, które są naszpikowane elektroniką, można je włączać z poziomu na przykład smartfona. Pozwala to na podlewanie roślinności na posesji nawet wtedy, gdy jesteśmy daleko od domu.

Automatyczne linie nawadniające

Wśród nowoczesnych systemów nawadniania znajdziemy również rozbudowane linie nawadniające, które pozwalają na kropelkowe podlewanie roślin bezpośrednio do ich systemu korzeniowego. Takie rozwiązania są już zarówno mocno zaawansowane, jak i dosyć drogie. Sprawdzają się przede wszystkim w dużych gospodarstwach, gdzie skutki suszy mogą być wyjątkowo szkodliwe dla zysków ich właścicieli. Systemy nawadniania w różnych formach dostępne są w sklepach czy u producentów, jednak dobrym rozwiązaniem szczególnie na trudnym terenie czy w ogrodach, gdzie jest dużo roślinności o zróżnicowanych potrzebach, może być indywidualne zaprojektowanie systemu podlewania, który będzie w stu procentach dopasowany do indywidualnych potrzeb. Owszem, jest to dosyć spora inwestycja, pozwala jednak równie dużo zaoszczędzić na wodzie, a także na czasie, jaki jest potrzebny na zapewnienie roślinom odpowiedniego poziomu nawodnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *