Kategorie:

Czy kuchnia na wymiar to zawsze najlepsze rozwiązanie?

Kuchnie na wymiar cieszą się dużą popularnością wśród osób, które urządzają własne wnętrza. To rozwiązanie, które pozwala na stworzenie mebli idealnie dopasowanych do konkretnych potrzeb. Zanim jednak zdecydujemy się na wykonanie kuchni na zamówienie, warto poznać nie tylko największe zalety takiej opcji, ale również kilka mankamentów.

Wykonanie kuchni na wymiar sprawdza się przede wszystkim w przypadku inwestorów, którzy wśród gotowych zestawów mebli kuchennych nie znajdują dla siebie nic odpowiedniego. Meble na wymiar można zaprojektować zgodnie z indywidualnymi potrzebami przyszłych użytkowników. To dobre rozwiązanie, gdy w gotowych meblach nie podoba nam się kolorystyka, sposób wykończenia czy choćby materiał, z jakiego zostały wykonane. Wśród mebli gotowych, dostępnych w salonach meblowych, większość wykonana jest z laminowanych płyt. Świetnie się prezentują, ale mogą być mało trwałe i niezbyt odporne na uszkodzenia, zniszczenia czy nawet na wilgoć lub parę powstającą w czasie gotowania.

Do małych wnętrz i pod skosami

Meble na wymiar są idealne dla osób, którym zależy na oryginalności i wyjątkowości. Planując meble według indywidualnego projektu można mieć pewność, że będzie to jedyny taki zestaw mebli, a co za tym idzie – nasza kuchnia będzie jedyna w swoim rodzaju. Pamiętajmy też, że meble na wymiar to idealna opcja w przypadku tak zwanych trudnych wnętrz, do których trudno jest kupić coś gotowego. Dotyczy to między innymi niewielkich aneksów kuchennych, kuchni otwartych na salon, a także wnętrz znajdujących się pod skosami. Szczególnie kuchnie na poddaszu wymagają sporych umiejętności, aby wykorzystać każdy dostępny centymetr kwadratowy powierzchni.

Stawiaj na solidne wykonanie

Kuchnie na wymiar to dobre rozwiązanie, ale jedynie wtedy, gdy korzystamy z usług doświadczonych, solidnych i sprawdzonych fachowców. Trzeba więc najpierw spędzić nieco czasu, aby znaleźć wykonawcę spełniającego wszystkie wymagania. Kiepscy stolarze mogą bowiem nam jedynie napsuć nerwy, a okaże się, że gotowe meble będą dalekie od tego, co sobie wyobrażaliśmy. Zanim więc zamówimy wykonanie naszej wymarzonej kuchni, skontaktujmy się z wykonawcą, sprawdźmy jego portfolio, a także poszukajmy opinii na jego temat. Lepiej jest nieco czasu spędzić na szukaniu dobrej firmy wykonującej kuchnię, niż zatrudniać pierwszego lepszego fachowca, który nie spełni naszego marzenia o wyjątkowej kuchni.

Będzie zdecydowanie drożej

Kuchnie na wymiar są rozwiązaniem, które nie należy do tanich. Podczas gdy zestawy mebli kuchennych w marketach budowlanych możemy kupić już nawet za kilkaset złotych, kuchnie na wymiar to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników – czy mamy gotowy projekt, czy chcemy, aby został wykonany od zera. Ważny jest również materiał – tańszą opcją będzie wybranie rodzimych gatunków drewna, jak olcha czy sosna. Jeśli natomiast stawiamy na bardziej egzotyczne drewno, odpowiednio wzrośnie również cena wykonania mebli. Istotne są też elementy wykończenia, jak gałki, uchwyty, połączenie drewna ze szkłem czy z innymi materiałami. Dlatego też każdy projekt i wykonanie są wyceniane indywidualnie. Przygotujmy się jednak, że nie będą to niskie koszty. Z drugiej strony – płacimy więcej, ale za to możemy mieć pewność, że zyskamy dobre, porządnie wykonane meble, które będą nam służyły przez długi czas.

Na meble na wymiar trzeba poczekać

Wybór mebli na wymiar jest też pod pewnymi względami rozwiązaniem dla cierpliwych. Jeśli chcemy szybko w ciągu kilku dni urządzić kuchnię, raczej nie uda nam się to w przypadku mebli na wymiar. Stworzenie projektu, jego wykonanie, wykończenie wszystkich elementów oraz montaż to czasem kwestia kilku tygodni. Pamiętajmy więc, aby zaplanować wszystkie prace odpowiednio w czasie i zlecić wykonanie kuchni z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w momencie faktycznego urządzania i wykańczania kuchni, wszystkie meble będą już gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *